زمان مناسب دادن آب میوه به کودکان

سه‌شنبه 16 خرداد 1396 ساعت 16:53

کی و چقدر آب میوه به کودکان بدهیم؟

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف آب میوه برای نوزادان و کودکان زیر یک سال و تا یک سالگی مناسب نمی‌باشد.

محققین معتقدند، مصرف کودک از انواع آب میوه‌ها موجب عدم دریافت کافی از شیر مادر، فرمولاسیون موجود در آن، چربی، پروتئین و مواد مغذی آن نیز می‌شود. بدینصورت کودک بهره کافی را از شیر مادر دریافت نخواهد کرد. علاوه بر این اگر شروع به دادن غذاهای جامد به نوزادان می‌کنید، میوه را به صورت جامد، له و پوره کنید و همچنان از دادن آب میوه خودداری نمایید.

توجه داشته باشید کودکان در این حدود سنی مایعاتی غیر از شیر مادر و شیر خشک نیاز ندارند و برای شروع غذای  جامد کافی است.

میزان مناسب مایعات برای کودکان

برای کودکان کمی بزرگتر مثلا سنین ۱ تا ۳ سالگی در حدود ۴ اونس و کودکان ۴ تا ۶ سالگی ۶ اونس و بزرگترها ۸ اونس مایعات نیز توصیه می‌شود.

لازم به ذکر است در خیلی موارد کودکان با نوشیدن انواع آب میوه‌ها، آنها را جایگزین سبزیجات، ویتامین، فیبر و سایر مواد مغذی می‌کنند. با توجه به اینکه ماده اصلی و تشکیل دهنده آب میوه‌ها از آب و شکر است، نباید زیاده‌روی نمود و حتی در مورد آب میوه‌های طبیعی نیز رعایت این موضوع صدق می‌کند، زیرا مصرف بیش از حد قند طبیعی هم مجاز نمی‌باشد.

ترجیج آب و شیر به آب میوه

زمانیکه مصرف مایعاتی غیر از شیر مادر برای کودکان منع مصرف ندارد، استفاده از آب و انواع شیر به جای انواع آب میوه نیز توصیه می‌گردد. والدین توجه کافی داشته باشند، اگر  به سمت شیر سویا و یا بادام می‌روند، باید از قند طبیعی موجود در آنها اطمینان حاصل کنند. خانواده‌ها سعی کنند از سنین پایین عادات غذایی کودکانشان را به سمت سبزیجات و میوه‌جات طبیعی سوق دهند.

جایگزین لیوان به جای شیشه شیر

به منظور حفظ سلامت دندان‌های کودکان از پوسیدگی و تغییر شکل آنها، استفاده کمتر از شیشه شیر نیز توصیه می‌شود. ضمن اینکه نوشیدن آب میوه با شیشه شیر لذت بخش‌تر و راحت‌تر بوده، بنابراین مقدار بیشتری در هر وعده مصرف خواهد شد. که بیش از حد آن موجب افزایش وزن و چاقی خواهد شد.

منبع: https://mosbatemag.com

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.